Klicka här för Utställningskalender 2017
Svenska Pudel Klubbens Internetanmälan
OBS att vissa avd använder SKK:s internetanmälan! Det är då senast kl 12.00 på dagen!!!!
Svenska Kennelklubbens Internetanmälan
OBS att internetanmälan är senast kl 12.00 på dagen inte på natten!!!!
Sverige | Danmark, Int | Norge, Int | Finland, Int | Crufts | Europa utst. | Världsutst. 2016 |
---|
Jag har färgat bakgrunden enligt ovan för att lättare se vilket land utställningen är i
Här är en pdf-fil med alla FCI utställningar: http://www.fci.be/medias/EXP-CAL-2016-1849.pdf
Januari | Sista anm. | Domare: |
---|---|---|
9, Göteborg |
10/12 | Frank Kane |
10, Göteborg |
7/12 |
Joakim Olsson |
10, Kajaani, Int, Finland |
Tarmo Viirtelä | |
17 Turku Int, Finland |
Markku Kipinä | |
Februari | Sista anm. | Domare: |
7, Eskilstuna, RAS |
17/1 |
Toy och Dvärg: Stefan Rosteco Dimitrijevic, Serbien |
13, Frederica, Int,Danmark |
18/1 | Gert Christensen |
20, Bo, Norge, Int |
1/2 | Bente Bjerkaas, Norge |
Mars | Sista anm. | Domare: |
5, Göteborg, RAS |
15/2 | Stor och mellan: Lene Kildeborg Jakobsen Danmark, |
10, Birmingham |
Toy: Mrs J Shirley, Mellan: Mr P A Young, Stor: Mr E D Ilott | |
12, Strängnäs INT
|
22/2 |
Svante Frisk |
12, Kristiansand, Int, Norge |
22/2 | Anne Tove Strande, Norge |
18, Strömsnäsbruk RAS, SPK-Södra |
19/2 | Adam Otrowski Polen |
19, Malmö, INT
|
15/2 | Christa Klotz |
27, Lappeenranta, Int, Finland |
Tino Pehar | |
April | Sista anm. | Domare: |
3, Lahti, Int, Finland |
Stor och Mellan: Unto Timonen, dvärg: Hans Lehtinen, toy: Dominico De Matteo | |
9, Sundsvall, Nat |
8/3 | Karin Bergbom, Finland |
16, Vaasa, Int, Finland |
Eeva Rautala | |
16, Bergen, Int, Norge |
28/3 | Annika Ulltveit-Moe |
24, Västerås, Nat |
29/3 | Mellan, Dvärg, Toy: Jean-Francois Vanaken, Stor: Benny Blidh von Scedvin |
30, Roskilde, Int |
4/4 | Lene Kildeborg |
Maj | Sista anm. | Domare: |
1, Roskilde, Int Crufts-kvalificerande |
4/4 | Tony Moran, Irland |
1, Tampere, Int, Finland |
Helin Tenson | |
8, Ålesund, Norge, Int |
18/4 | Birgitta Hasselgren |
8, Lidköping, Int |
11/4 | Mellan, Dvärg, Stor: Yvonne Cannon, Toy: Eva Liljekvist Borg |
21, Hamina, Int, Finland |
Saija Juutilainen, FI | |
22, Helsingfors, Int, Finland |
Laurent Pichard, Schweitz | |
21, Hässleholm, Int |
25/4 | Gunnar Nymann, Danmark |
22, Hässleholm RAS, SPK-Södra |
2/5 | Vesa Lethtonen Finland |
28+29, Joensuu, Int, Finland (2-dagar) |
Dag1: Kimmo Mustonen Dag2: Carl-Gunnar Stafberg |
|
28, Piteå, Nat |
29/4 | Jouko Leviskä |
29, Skellefteå/Byske |
Palla Tuominen Finland | |
28, Österbybruk |
3/5 |
Åsa Andersson |
Juni | Sista anm. | Domare: |
5, Drammen, Norge, Int |
16/5 | Mellan: Anthony Kelly, Irland Övriga: Marie Petersen, Danmark |
5, Norrköping, Nat |
4/5 | Gunilla Skallman |
11, Vänersborg , Int |
16/5 | Dvärg, Toy: Javinder Singhpawar, Indien Mellan, Stor: Cindy Pettersson |
12, Vänersborg, RAS |
23/5 | Dvärg, Toy: Birgitta Svarstad, Mellan, Stor: Javinder Singhpawar, Indien |
10, 11, 12, Vejen, Danmark, 3-dagars!! |
17/5 | Dag1: Carlos Fernandez-Renau, Spanien Dag 2:Brigita Kremser, Slovenien Dag 3: Åsa Andersson, Sverige |
18, Kotka, Int, Finland |
Lynne Harwood, Australia | |
19, Rovaniemi, Int, Finland |
||
18, Vännäs, Nat |
25/5 | Tiina Taulos, Finland |
19, Vännäs/Umeå RAS |
Robert Blumer Österrike |
|
19, Leksand, Int |
30/5 | Zeferino Silva, Portugal |
19, Tromsö, Norge, Int |
30/5 | Jens Bruse, Tysklan |
25, Moskva, Ryssland |
Stor: ADRIAN LANDARTE (Uruguay), Mellan & Dvärg: CHAN WENG WOH (Malaysia), Toy: PEERAPONG PISITWUTTINAN (Thailand) | |
Juli | Sista anm. | Domare: |
2, Gällivare, Int |
1/6 | Marja Talvitie, Finland |
3, Ryda Sportfält, Borås |
30/5 |
Eija Halonen |
2, Trondheim, Norge, Int |
13/6 | Nemanja Jovanovic, Serbien |
8, Tvååker, Int |
13/6 | Lena Danker |
9, Tvååker, Nat |
13/6 | Mellan: Philomena Leonard, Irland, övriga: Johnny Andersson |
10, Alfta, Int |
30/5 | Ann-Charlotte Hillberger |
9, Kokkola, Int, Finland |
||
10, Oulu, Int, Finland |
||
16, Piteå, Int |
Rune Arvid Lysgaard, Norge | |
17, Boden RAS |
Veli-pekka Kumppumaki Finland | |
24, Kemi, Int, Finland |
||
23, Köping, RAS |
30/6 | Toy & dvärg: Jean-Jaque Dupas, Frankrike Mellan & stor: Hans Almgren |
24, Köping, Int |
27/6 |
Dvärg, toy: Hans Almgren, Mellan, Stor:Jean-Jaque Dupas , Frankrike |
30, Pori, Int, Finland |
Marja Talvitie | |
31, Ransäter, Int |
5/7 |
Jan Törnblom |
Augusti | Sista anm. | Domare: |
5-7, Kuopio, Int, Finland 3 Dagars!! |
Dag1: Annukka Paloheimo Dag2: Espen Engh Dag3: Francesco Cochetti |
|
6, Visby, Nat |
5/7 | Anna Lena Munkvall, |
7, Visby, Int |
5/7 | Gabriella Viega, Portugal |
6, Svenstavik, Int |
Karin Linde Klerholm | |
13-14, Bornholm, Int, Danmark, 2-dagars! |
18/7 | Dag 1: Pamela Runderkamp, Holland (lör) Dag 2: Pieter Burema, Holland (sön) |
13, Oulo, Int, Finland |
||
13, Ronneby, Nat |
18/7 | Laurent Heineshe |
13, Överkalix, Nat |
Maret Kärdi, Estland | |
14, Askersund, Int. |
18/7 | Dvärg, mellan, Toy: Svante Frisk Stor: Karl-Erik Johansson |
13, Hamar, Norge, Int |
13/6 | Storpudel: Liz Cartledge, Storbrittanien, Övriga: Anatoli Zhuk, Vitryssland |
20, Eskilstuna, Nat |
Bente Bjerkaas, Norge | |
21, Norrköping, Int |
27/7 | Ray Lindholm |
21, Brædstrup, Danmark |
25/7 | Stefan Wächter, DE |
27, Bro, RAS |
Toy & dvärg – Åge Gjetnes, Norge Mellan & stor – Bengt-Åke |
|
27, Backamo, ljungskile, Nat |
1/8 | Kerstin Nilsson |
27, Bryssel, Belgien |
Mellan: Khomasurindze R. (RUS), Toy: Siil Inga. (EE), Dvärg: Velez Pico R. (PR), Stor: Jakkel T. (H) | |
September | Sista anm. | Domare: |
3, Janakkala, Int, Finland |
||
3, Sandviken, Int GäKK |
Jose M Doval Sanchez, Spanien | |
4, Öland, Nat SmÖKK |
|
Henrik Johansson |
10, Gimo, Nat UKK |
Domenico Di Matteo, Italien | |
11, Rögaland, Norge, Int |
||
18, Hilleröd, Int, Danmark Köpenhamnsvinnare 2016 |
22/8 | Luís M. C. Catalan, Portugal |
24, Eckerö, Finland, Int |
||
Oktober | Sista anm. | Domare: |
1, Harstad, Norge, Int |
||
2, Gnesta, RAS |
8/9 | Toy & dvärg: Michael Leonard, Irland Mellan & stor: June Wall, Irland |
8, Göteborg,Gamlestadshallen RAS, SPK-Västra |
19/9 | Mellan, Stor: Gunilla Skallman Dvärg, Toy: Jan Törnblom |
15, Sundsvall, Int |
13/9 | Wilma Strijbos, Holland |
16, Sundsvall RAS |
19/9 | Henrik Johansson |
23, Hässleholm RAS |
3/10 | Fredrik Nilsson: dvärg och toy. Stor, mellan: Aleksandar Petrovic, Serbien |
23, Seinäjoki, Finland, Int |
||
30, Lahti, Int, Finland |
||
November | Sista anm. | Domare: |
6, Växjö, Int
|
26/9 | Tamas Jakkel, Ungern |
5-6, Herning, Danmark 2-dagars, DKK-vinnare, lördag Nordisk-vinnare, söndag |
10/10 | Dag 1: Dvärg mellan o toy: Joo Schepers, Holland och Reiner Jacobs, Tyskland (lördagen) Dag 2: Dvärg mellan o toy: Laurent Heinesche, Luxembourg Stor: Linda Reinelt-Gebauer, Tyskland (söndagen) |
12-13, Jyväskylä, Finland, Int 2-dagars! |
||
19, Lilleström, Norge, Int |
||
December | Sista anm. | Domare: |
2, "Lilla Stockholm", Int StoKK |
27/10 | Dvärg, Toy: Michael Ganzer Stor, Mellan: Juha Palosaari, Finland |
4, Stockholmsmässan Stockholm Hundmässa
|
27/10 |
Toy, Dvärg: Maite Gonzalbo Lorenzo, Spanien Stor, Mellan: Torbjörn Skaar |
10-11, Helsinki, Finland, Int |